İnternetin kullanımının yaygınlaşmasıyla her alanda olduğu gibi ticaret alanında da yeni teknolojiler kullanılmaya başladı. İnternetin sunduğu rekabet gücü ile firmalar internet mecrasınıdada yerlerini aldılar. İnternet üzerinden e-ticaret yapmak için basit bir web sayfası yaptırmak gibi görünsede aslında sadece bundan ibaret değildir.

İnternet üzerinden ticaretin giderek yaygınlaşmasıyla tüm firmalar internet üzerinde bir e-ticaret sayfası açarak bunun üzerinden ürün satmaya çalışmaktadır. Hal böyle olunca bu firmaların çokluğunu düşündüğümüzde burada iş yapmanın normal ortamdakilerden biraz farklı olduğu aşikardır. İnternet üzerinde çok fazla e-ticaret sitesi vardır.

   Bu siteleri bölümlere ayıracak olursak e-ticaret sitesi adı altında aslında normal ticaretteki gibi birçok sitenin olduğunu görmekteyiz. Normal piyasa koşullarındaki gibi burda da rekabet vardır. herne kadar internet ortamının eşit rekabet olanaklarında olduğu söylensede burada da sermayenin önemi büyüktür. Büyük alışveriş sitelerinin bir çoğu büyük holdingler tarafından tamamen ticari bir yatırım olarak kurulmuştur. Bu büyük sitelerle rekabet etmek imkansız olmasada oldukça güçtür. Bu sitelerin yanında daha az sermayeli küçük işletmelerin açtığı diğer sitelere göre daha minimalize edilmiş siteler vardır. Bu siteler diğer siteler göre daha az ürün çeşidi barındırmaktadır. Bu sitelerin yanında daha çok el emeği niş ürünlerin satldığı sitelerde görömek mümkündür. Açıkçası normal ticarette g eçerli olan kuralların hemen hemen hepsi e-ticarette de geçerlidir. Bu yüzden e-ticaret yapmak istiyorsanız bu işe bir yatırım gözüyle bakarak bir işletme sahibi olmanız gerekmektedir. E-ticaret yaparken kredi kartı ve online ödeme sistemleri kullanılacaksa güvenlik sertifikası sahibi olmanızın yanında bankalarla anlaşma yapmalısınız.

    Tüm bu işlemleri düşününce bu alanda rekabet etmek için iyi düşünmek gerekir. Eğer e ticaretten kasıt elinizdeki ürünleri fazla maliyete girmeden satmaksa bunun için internet üzerinde bu iş iiçin açılmış sitelr vardır. Bu sitelerden ücretli ücretsiz üyelik alarak ürünlerinizi ve hizmetlerinizi bu sitelerin kredi kartı ve güvenli alış veriş sistemleriyle rahatça satabilirsiniz.